Na takéto bývanie by málokto našiel odvahu. Chýbajú tu priečky, architekt predelil priestor nečakaným spôsobom

Zdieľať 12. 05. 2025
minimalistická spálňa so samostatne stojacou vaňou a kubusovými skriňami, ktoré zároveň slúžia aj ako priečka Galéria (10) Zdroj: Tomáš Manina

Rezidenčný apartmán neďaleko bratislavskej Medickej záhrady si dal majiteľ navrhnúť kamarátom architektom. Priestor takmer bez murovaných priečok vzdal hold trvácnym materiálom a architektonickým ikonám zo 40. rokov, ktorými sa inšpiroval.

O nehnuteľnosti: 100 m2, 3-izbový apartmán, Bratislava

Interiér som navrhol podľa ikonických predlôh zo 40. rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa majiteľ s touto myšlienkou stotožnil.
– Ing. arch. Eduard Jančík, GRUP architects

Priestor v novopostavenom komplexe bol pri predaji vedený ako nebytový. Nádejný majiteľ však vo vyše stometrovej symetrickej výmere obdĺžnikového pôdorysu a francúzskych oknách orientovaných do úzkeho zeleného dvora vycítil veľký potenciál.

Fotogaléria k článku

Prelistujte si všetky fotografie k článku

Zobraziť galériu

Na solídnej staromestskej adrese, kde masívna zástavba už nehrozí. Záruka ticha a pokoja takmer stopercentná. Pre Nebratislavčana ideálna možnosť zariadiť si tu štýlové víkendové bývanie a nepochybne aj dobre zhodnotiť svoju investíciu.

kuchyňa v minimalistickom štýle v apartmáne, gro linky je v medovom odtieni dreva a súčasťou je aj sivý ostrov
Zdroj: Tomáš Manina

S noblesou

Bolo celkom prirodzené, že návrh interiéru napasovaný na jeho vkus a životný štýl zveril do rúk dlhoročného kamaráta architekta. Od prvotných náčrtov až po výber posledného doplnku išlo o veľmi vyrovnanú partiu. Rozhľadený majiteľ vedel pomerne presne, čo chce. Kamarát architekt jeho vízie posúval do úžitkovo a výtvarne vyspelejších polôh.

Vaša pravidelná dávka inšpirácie

To najlepšie z Doma.sk raz týždenne do emailu

Odoberať novinky

Investor – „talianofil“ – mal napríklad jasnú predstavu o kúpeľňovom obklade z kararského mramoru. Tomuto vznešenému materiálu našiel architekt Eduard Jančík v interiéri aj ďalšie uplatnenie. Majiteľovu víziu o praktickej podlahe z liateho terazza autor navrhol ozvláštniť prídavkami rozdrveného mramoru.

Prečítajte si tiež

Majitelia malých bytov si ich zamilujú! 10 tipov, ako predeliť miestnosť bez použitia priečok
Majitelia malých bytov si ich zamilujú! 10 tipov, ako predeliť miestnosť bez použitia priečok

Bol to síce časovo náročný proces, no keďže išlo o sporadicky užívané bývanie, mohol si dovoliť taký luxus a dať si s realizáciou načas. Kameňu v interiéri výrazovo kontruje drevo.

elegantná kúpeľňa s kararským mramorom
V kúpeľniach nie sú biele steny, omietka sa objavuje iba na strope. Zdroj: Tomáš Manina

Pôvodne sa malo pracovať s prírodným dubom vo svetlom odtieni, napokon však dostala prednosť štruktúrovaná dyha v medovom odtieni, ktorá vizuálne zmäkčila chladný charakter mramoru.

Bez predelov, prosím

Dispozícia bola v čase návrhu celkom obnažená, bez štandardnej výbavy a deliacich priečok, čo predstavovalo výhodu. Myšlienku zbytočne nedeliť jednotlivé funkčné zóny murovanými priečkami chcel architekt zachovať aj v novom koncepte. Jeho vízia bola, že s výnimkou kúpeľní mali funkciu predelov medzi jednotlivými časťami plniť iba nábytkové bloky v dubovom dezéne.

S veľkým nadšením sa však nápad u investora spočiatku nestretol. „Chvíľu trvalo, kým ho presvedčili návrhy dvoch ikonických víkendových interiérov: Glass House od Philipa Johnsona a dom doktorky Farnsworthovej od Miesa van der Rohe,“ prezrádza architekt.

Prečítajte si tiež

Byt pre zberateľa umenia a milovníka večierkov. Nechýba párty miestnosť a spálňa zarazí nejedného návštevníka
Byt pre zberateľa umenia a milovníka večierkov. Nechýba párty miestnosť a spálňa zarazí nejedného návštevníka

Nechali svetlo plávať

Hoci apartmán pôsobí ako jedna veľká miestnosť bez striktného rozdelenia zón spania, varenia, stolovania či leňošenia, aj tak majú oddychové časti dostatok intimity. A to vďaka pozdĺžnym skriňovým rozhraniam, ktoré sa podobne ako v Glass House nedotýkajú stropnej dosky a sú prístupné podľa potreby buď z jednej, alebo z druhej strany.

minimalistická obývačka so sivou pohovkou, za ňou je skriňa, ktorá je zároveň deliacou priečkou
Zdroj: Tomáš Manina

Z Farnsworthovej domu sa stal cenným inšpiračným zdrojom centrálny kubus z dreva. Spredu využitý na kuchynskú linku, z bokov na kúpeľne. Tak ako v Miesovom návrhu sú jedinými separátnymi miestnosťami s dverami práve tie hygienické. O architektovej expertnej znalosti dispozično-prevádzkového manuálu niet najmenších pochýb.

Výnimočná je však jeho guráž objavovať nové cesty, púšťať sa do progresívnych experimentov, bazírovať na pedantnom vyhotovení. No nikdy neuletieť smerom, kde by sa z konceptu vytratila praktickosť. Dobre ovláda kumšt, ako individualitu klienta pretaviť v detailoch do priestoru, v ktorom sa bude cítiť naozaj dobre.

Galéria

Text: Denisa Slančová
Foto: Tomáš Manina
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02–03/2025

Kategórie: Interiér